بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

کد امنيتی:

  
X

با عضویت در خبرنامه به صورت اتوماتیک آخرین مطالب سایت برای شما ارسال می شود

تصوير فيلم صوت

آرشيو
آرشيو
آرشيو
  • توجه به خدا توجه به خدا تقوا 1 تقوا 1 تقوا 2 تقوا 2
  • توبه حقیقی توبه حقیقی نفقه در دین نفقه در دین پاک نمودن قلب پاک نمودن قلب
  • استغفار استغفار اسباب گرفتاریها اسباب گرفتاریها اخلاص اخلاص
  • احترام به دیگران احترام به دیگران اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ

به نظر شما داعش در عراق و سوریه بیشتر به دنبال محقق کردن چه اهدافی است؟

محمد العریفی از علمای وهابیت در عربستان که دارای طرفدارانی در کشور عربستان و کشورهای عربی است جدیدا صفحه ای فارسی در یکی از شبکه های اجتماعی به راه انداخته است که...ادامه

1 جمادی الثانی:

1- سريه زيد بن حارثه در منطقه قرده (3 هجری قمری)
2- هلاكت هارون الرشيد (193 هجری قمری)
3- درگذشت آیت الله العظمی محمد  فاضل لنکرانی (1428 هجری قمری)
---

1- سريه زيد بن حارثه در منطقه قرده (3 هجری قمری)
پس از جنگ بدر و شكست سنگين مهاجمان و مشركان مكه در نبرد با سپاهيان حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) و كشته شدن تعداد زيادي از سپاهيان شرك و كفر به دست مسلمانان، رعب و وحشتي در كافران و مشركان به وجود آمد.
به طوري كه براي سفرهاي بازرگاني خويش به شام، واهمه و ترس عجيبي از مسلمانان داشته و عبور از راه معمول بين مكه و شام را، كه از كنار درياي سرخ و از حوزه حكومتي پيامبر(صلی الله علیه و آله) در حوالي مدينه منوره مي گذشت، به مصلحت نمي ديدند.
أشراف و اعيان قريش مكه پس از مشورت و گفت و گو به اين نتيجه رسيدند كه سفرهاي بازرگاني خويش را ادامه دهند، زيرا حيات آنان به اين داد و ستدها بستگي دارد، وليكن، از اين پس، نه از راه معروف و معمول بين مكه و شام، بلكه از راه ناشناخته اي كه در صحراي عربستان، ميان مكه و عراق قرار دارد عبور كنند و پس از رسيدن به عراق، از آن جا به سوي شام عازم گردند.
تا از اين طريق، بدون مواجه شدن با مسلمانان، به اهداف اقتصادي خويش دست يابند. بدين منظور تعدادي از سربازان قريش مكه با كالاهايي مختلف از راه صحراي عربستان به سوي عراق راه افتاده، تا از آن جا به شام روند.
اين خبر به اطلاع پيامبر(صلی الله علیه و آله) رسيد و آن حضرت براي كاهش قدرت شيطاني قريش، تصميم گرفت كه بر آنان ضربه اي وارد سازد. بدين جهت پسرخوانده اش زيد بن حارثه را در رأس يك صد مرد جنگي به سوي آنان اعزام كرد. زيد بن حارثه و سربازان او در نخستين روز ماه جمادی الثانی سال سوم هجری قمري، از مدينه منوره حركت و به سمت كاروان قريش رهسپار شدند.
سربازان اسلام، پس از چند روز راهپيمايي، در منطقه "قرده" كه در مسير بياباني ميان مكه و عراق است، به كاروان قريش نزديك گرديده و به آنان هجوم آوردند. اعيان و اشراف قريش، مانند ابوسفيان، صفوان بن اميه، ابوزمعه، عبدالله بن ابي ربيعه و حويطب بن عبدالعزي، كه صاحبان اصلي اين كاروان بودند، به محض رويارويي با سپاهيان اسلام، از منطقه گريخته و خود را رهانيدند.
ولي سربازان مسلمان، موفق گرديدند كه سه نفر از همراهان آنان را اسير و مقدار زيادي از اموالشان، از جمله تعداد زيادي شتر را به غنيمت گرفته و با پيروزي به مدينه منوره برگردند.
پيامبر (صلی الله علیه و آله) پس از دريافت غنايم، آن ها را تخميس و خمس آن ها را كه به مبلغ بيست هزار درهم مي شد دريافت كرد و مابقي را در ميان رزمندگان تقسيم نمود. يكي از اسيران آن سريه، مردي به نام فُرات بن حيان عجلي بود، كه مسئوليت راهنمايي كاروان قريش از مكه به سمت عراق را بر عهده داشت و پيش از اين، در واقعه بدر اسير شده و با رأفت پيامبر (صلی الله علیه و آله) آزاد گرديده بود.
بدين جهت، در اين سريه در معرض اعدام قرار گرفت، ولي با وساطت ابوبكر، كه از پيش با وي رابطه حسنه اي داشت، مسلمان شد و از مرگ حتمي رهايي يافت.
گفتني است كه اين سريه، نخستين سريه اي بود كه زيد بن حارثه، فرماندهي آن را بر عهده گرفته بود. از آن پس وي سريه هاي ديگري را نيز فرماندهي كرد و سرانجام در يكي از سريه ها، به نام جنگ موته به شهادت رسيد.

المغازی (محمد بن عمر واقدي)، ج 1، ص 197؛ التنبيه والاشراف (مسعودي)، ص 210، سبل الهدي والرشاد (صالحي شامي)، ج 6، ص 32.
---

2- هلاكت هارون الرشيد (193 هجری قمری)
هارون، فرزند مهدی عباسی در شوال سال 146ه.ق به قولي در 147ه.ق و به روايتي در 148ه.ق و به روايتي ديگر در سال 150ه.ق از كنيزي به نام خيزران به دنيا آمد.
وی پس از مرگ برادرش هادی عباسی (چهارمين خليفه عباسیان)، در ربيع الاول سال 170 هجری قمري به خلافت رسيد و با كمك و هم دستي برمكيان، حكومت مقتدر و مستبدي به وجود آورد و در مدت خلافت نسبتاً درازمدت خويش، جنايت‌هاي بي‌شماري مرتكب شد و قتل و غارت‌هاي زيادي را فرمان داد و از اين راه، سيطره كامل بر مناطق اسلامي و حكومت مسلمانان پيدا نمود.
وي بيش از 23 سال در رأس خلافت و حكومت كشور پهناور اسلامي قرار داشت. سرانجام در سال‌هاي لشكركشي به شرق عالم اسلام در اول جمادی الثانی و يا سوم و يا چهاردهم اين ماه در 45 سالگي در ناحيه توس به هلاكت رسيد و پس از نماز فرزندش صالح بن هارون بر پيكر او در روستاي سناباد مدفون گرديد.

المحبر (محمد بن حبيب بغدادي)، ص 39؛ التنبيه والاشراف (مسعودي)، ص 299؛ البداية والنهاية (ابن كثير)، ج 1، ص 322؛ وقايع الايام (شیخ عباس قمی)، ص 257.
---


3- درگذشت آیت الله العظمی محمد  فاضل لنکرانی (1428 هجری قمری)
محمد فاضل لنکرانی در حدود سال ۱۳49 ه‍.ق در قم به دنیا آمد. پدرش فاضل قفقازی از علمای حوزه و از اعضای شورای استفتاء آیت الله سید حسین بروجردی بود. مادرش از فرزندان سادات معروف مبرقع قم بود.
شیخ محمد در ۱۳ سالگی وارد حوزه علمیه شد پس از دروس ادبیات و مقدمات، قسمتی از کتاب رسائل و مکاسب را نزد پدرش خواند و بخشی را نزد آیت الله سلطانی طباطبایی و همچنین عبدالجواد جبل عاملی و شیخ مرتضی حائری یزدی آموخت.
در ۱۹ سالگی وارد درس خارج شد. ۱۵ سال در درس خارج فقه آیت الله سید حسین بروجردی شرکت کرد و تقریرات درس او را به زبان عربی نوشت. همچنین در درس خارج اصول امام خمینی شرکت کرد و درس اصول او را نوشت. نزد علامه طباطبائی، منظومه سبزواری و اسفار ملاصدرا را فرا گرفت.
دروس خود را با آقا سید مصطفی خمینی مباحثه می‌کرد. واز همان دوران جوانی در حوزه علمیه تدریس می‌نمود.
محمد فاضل در سن ۳۰ سالگی به درجه اجتهاد رسید.
 وی  پس از درگذشت آیت الله محمدعلی اراکی، از سوی جامعه روحانیت مبارز تهران و همچنین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به‌عنوان‌نخستین‌نفر و با اکثریت‌آراء، از مراجع‌تقلید شیعه شناخته‌و معرفی شد.
محمد فاضل لنکرانی تألیف کتاب، آثار علمی و نوشتن تقریرات درس‌های اساتید خود را از دوران جوانی شروع کرد و تا اواخر عمر به این فعالیت‌ها ادامه داد. آثار او در موضوعاتی همچون تفسیر، علوم قرآنی، فقه، اصول و اندیشه سیاسی هستند. او سال‌های طولانی فقه و اصول تدریس کرد.
محمد فاضل در فقه به تحکیم مبانی استادانش سید حسین بروجردی و سید روح الله خمینی پرداخت. کتاب "تفصیل الشریعه فی ذیل تحریر الوسیله"، توضیحات و توجیهات فقهی کتاب تحریر الوسیله سید روح الله خمینی است.
مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) توسط محمد فاضل لنکرانی در قم تاسیس شد. آموزش فضلا و محققان، تربیت فقیهان و مجتهدان و زمینه‌سازی برای پژوهش‌های فقهی، از اهداف این مرکز اعلام شده است. مرکز فقهی ائمه اطهار شعبه‌هایی در مشهد، سوریه و افغانستان دارد.
محمد فاضل از شاگردان سید روح الله خمینی بود و یکی از ۱۲ نفری بود که مرجعیت ایشان را کتبا به اطلاع دیگران رساندند. وی از اولین روزهای‌فعالیت‌جامعه مدرسین به‌آن‌پیوست‌و در جلسات‌آن‌شرکت‌می‌کرد و امضای‌او در زیر بسیاری‌از اعلامیه‌ها، از جمله‌اعلام‌مرجعیت‌امام‌خمینی‌ و نیز خلع‌ید شاه‌از قدرت‌، به‌چشم‌می‌خورد. فعالیت‌های وی در جامعه‌مدرسین‌ و دیگر تلاش‌های‌سیاسی‌، باعث‌شد چند بار بازداشت‌، شکنجه‌و تبعید یا زندانی‌شود. وی حدود ۴ ماه‌به‌بندر لنگه‌، و دو سال‌و نیم‌به‌یزد تبعید شد.
فعالیت‌های‌سیاسی‌او پس‌از انقلاب‌اسلامی هم ادامه‌داشت‌. چند بار در جبهه‌های‌جنگ ایران و عراق حضور یافت‌و رزمندگان را تشویق کرد. پس‌از انقلاب اسلامی ایران به‌نمایندگی‌در دوره اول‌مجلس خبرگان رهبری از استان‌مرکزی‌برگزیده شد. او سال‌ها دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود.
از جمله آثار او کتب: اُصول الشیعة لاستنباط أحکام الشریعة ، تفصیل الشریعة فی شرح تحریر الوسیله ، اصول فقه شیعه ، آیین کشورداری از دیدگاه امام علی(علیه السلام) ، توضیح المسائل و مناسک حج می باشد.
حساسیت این عالم فرزانه به مسائل اعتقادی و مذهبی زبانزد بود به طوری که در پیام فاطمی ایشان آمده است که : مدّتی است مطالبی عاری از حقیقت و كاشف از عناد و لجاج در مورد ایشان گفته یا نوشته می‌شود كه وجدان هر منصف و علاقمند به حقیقت را جریحه‌دار می‌سازد. صحیح است كه مسأله وحدت مورد تاکید امام خمینی (قدس سره) بود؛ امّا مقصود ایشان این نبود كه شیعه از مبانی اعتقادی متقن و محكم خویش دست بردارد و شاهد كذب و دروغ حتّی نسبت به فاطمه زهرا (علیهاالسلام) باشد؛ بلكه به وضوح مقصود ایشان این بود كه مسلمین عموماً در برابر دشمنان اسلام، ابرقدرت جهانی متحد شوند تا دشمن نتواند در حقیقت اسلام رخنه ایجاد نماید.
اینك بر شیعیان و پیروان اهل‌بیت (علیهم السلام) است كه روز سوّم جمادی الثانی را كه برحسب روایات صحیحه مصادف با شهادت آن حضرت بوده را هر چه باشكوه‌تر عزاداری نمایند و مجالس و محافل آن حضرت را كمّاً و كیفاً رونق بخشیده، و با دسته جات عزادار در كوچه‌ها و خیابان‌ها ظاهر شوند تا فی الجمله حقّ آن شهیده را ادا كرده باشیم. پیدا است كه بی تفاوتی در این رابطه آثار منفی نگران كننده در پیش خواهد داشت.
سرانجام آیت الله شیخ محمد فاضل لنکرانی در روز اول جمادی الثانی1428ه.ق از دنیا رفت و در روز سوم جمادی الثانی شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاک سپرده شد.

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی